Ja sa špecializujem na herné compy, sem tam zložím nejaký špeciál na strih alebo renderovanie 3d. Ale aj keď potrebujete lepší písací stroj, či na účtovníctvo, netreba to podceňovať a kúpiť kdesi z police typom: Tento beriem, je lacný, veď mne to bude stačiť. Pozerať sa na monitor ako sa tam točí koliesko 5 minút moc produktivite nepridá.
Pokiaľ nechcete PC prenášať, brať na chatu, ku moru, schovávať sa s ním v skrini, vždy je lepšia voľba klasický stolný počítač. NB je vždy o kompromisoch, majú slabší výkon oproti desktopom, omnoho väčšiu pravdepodobnosť poruchy kvôli miniaturizácií, nemožnosť upgradu, menšia šanca na opravu,… Je ozaj veľký rozdiel sedieť pred veľkým kvalitným monitorom a písať na externej klávesnici ako sa hrbiť pri nb. Oči a chrbtica Vám Vaše rozhodnutie okomentujú už po pár mesiacoch. A cola na stole? Deti v dome? Obliaty nb a obliata klávesnica je dosť veľký finančný rozdiel.
Pokiaľ si kupujete nb, je to vlastne jedno. Ak sa pokazí v záruke, ide do servisu, ak po záruke, miestny Ajťak Vám stanoví diagnózu… Stolný pc už treba uvážiť, ak sa pokazí v záruke, musíte ho dopraviť tam kde ste ho kúpili. Tak isto, ak ho kúpite napr. v Alze, nemôžete ho otvoriť a vymeniť si RAMku za 20e, prišli by ste o záruku. Pekne poslať a čakať pár týždňov. Tu je jasná výhoda skladačky – počítača ktorý si, alebo Vám postaví niekto na mieru. Tak isto záruka na komponenty býva dlhšia ako keď si kúpite hotový comp.
A maximálne do 500€, viac ani cent… nie je dobrá stratégia. Čo ak kvôli 50€ navyše bude 2x rýchlejší? Takže skôr pomer Cena/Výkon a uvedomiť si načo bude slúžiť a šetriť na správnom mieste.