Stavba a servis počítačov

Pred kúpou nového počítača je dobré si rozmyslieť pár vecí:

Načo ho budem používať?

Ja sa špecializujem na herné compy, sem tam zložím nejaký špeciál na strih alebo renderovanie 3d. Ale aj keď potrebujete lepší písací stroj, či na účtovníctvo, netreba to podceňovať a kúpiť kdesi z police typom: Tento beriem, je lacný, veď mne to bude stačiť. Pozerať sa na monitor ako sa tam točí koliesko 5 minút moc produktivite nepridá.

Notebook Vs počítač

Pokiaľ nechcete PC prenášať, brať na chatu, ku moru, schovávať sa s ním v skrini, vždy je lepšia voľba klasický stolný počítač. NB je vždy o kompromisoch, majú slabší výkon oproti desktopom, omnoho väčšiu pravdepodobnosť poruchy kvôli miniaturizácií, nemožnosť upgradu, menšia šanca na opravu,… Je ozaj veľký rozdiel sedieť pred veľkým kvalitným monitorom a písať na externej klávesnici ako sa hrbiť pri nb. Oči a chrbtica Vám Vaše rozhodnutie okomentujú už po pár mesiacoch. A cola na stole? Deti v dome? Obliaty nb a obliata klávesnica je dosť veľký finančný rozdiel.

Čo ak sa niečo pokazí?

Pokiaľ si kupujete nb, je to vlastne jedno. Ak sa pokazí v záruke, ide do servisu, ak po záruke, miestny Ajťak Vám stanoví diagnózu… Stolný pc už treba uvážiť, ak sa pokazí v záruke, musíte ho dopraviť tam kde ste ho kúpili. Tak isto, ak ho kúpite napr. v Alze, nemôžete ho otvoriť a vymeniť si RAMku za 20e, prišli by ste o záruku. Pekne poslať a čakať pár týždňov. Tu je jasná výhoda skladačky – počítača ktorý si, alebo Vám postaví niekto na mieru. Tak isto záruka na komponenty býva dlhšia ako keď si kúpite hotový comp.

Cena

A maximálne do 500€, viac ani cent… nie je dobrá stratégia. Čo ak kvôli 50€ navyše bude 2x rýchlejší? Takže skôr pomer Cena/Výkon a uvedomiť si načo bude slúžiť a šetriť na správnom mieste.

Call Now Button